Friends Peace Teams Council

Council

Clerks,  Jonathan Vogel-Borne, New England YM and Nancy Shippen, New England YM
Recording Clerk, Marybeth Neal, Northern YM
Treasurer, Tom Martin, Intermountain YM
Assistant Treasurer, Caroline Marti, South Central YM

Council Staff

Accounting Specialist, Barbara Todd, Illinois YM

Committees

Nominating Clerk, Cecilia Yocum, Southeastern YM
Yearly Meeting Representatives Clerk, Nancy Shippen, New England YM
Governance Clerk, Adrian Bishop, Baltimore YM
Finance Clerk, Ann Dusseau, Intermountain YM
Personnel Clerk, Bob Rhudy, Baltimore YM
Communications Clerk, Kevin King, South Central YM
Fundraising Clerk, John Skinner, Northern YM and Nancy Shippen, New England YM

African Great Lakes Initiative People

Working Group

Clerk, Andrew Peterson
Recording Clerk, Laurie Woodill-Bizimana, NYYM
Treasurer, Jonathan Vogel-Borne, NEYM
Rachel Madenyika
Parfaite Ntahuba
Andrew Peterson
Peter Serete
Suzanne Mandala
Amy Rebecca Marisco
Frank Massey
Elie Nahimama
Erik Nelson
Aloys Ningabira
Daniel Nteziyaremye
Kathy Railsback
Shelly Stratton

Staff

Coordinator, David Bucura, Rwanda YM

Peacebuilding en las Américas People

Working Group

Clerk, Val Liveoak, South Central YM
Recording Clerk, Charles Rand
Treasurer, Harry Vanden
Saskia Schuitemaker
Shirley Way
Cecilia Yocum

Coordinator, Monica Maher
Communications Specialist, Allie Prescott
Financial Specialist, Andy Cross
El Salvador Coordinator, Salomon Medina
Honduras Coordinator, Ondina Murillo
Guatemala Coordinator, Lorena Escobar
Colombia Coordinator, Patricia Gloria Duque

Asia West Pacific People

Janet Anderson, Northern YM, AWP Recording Clerk
Alma “Kins” Aparece, Philippines, Philippines Contact, AWP Coordinator
Frence Boiser, Philippines Contact
Subhash Chandra, Nepal Contact
Jane Drexler, Tasmania, Australia YM, AWP Clerk
Chuck Esser, Philadelphia YM, Korea Contact
Mark Hoover, LEYM, Treasurer
Nadine Hoover, NYYM, AWP Communications Specialist
Gay Howard, PacYM, Working Group Member
Chris Hunter, Peacebuilding UK, BritainYM, N Caucasus Contact
Valerie Joy, Australia YM, AWP Recording Clerk
Fenna Mandolang, NYYM, Working Group Member
Tom Martin, IMYM, Working Group Member
John Michaelis, Aotearoa/NZYM, Working Group Member
Jenna and Jav Morales, NY, USA, Working Group Advisor
Rustam Musaev, N Caucasus Contact
Nanik, Central Java Mennonite Church, Indonesia Contact
Park Jungjoo, Korea Contact
Ram Paudel, Nepal Contact
Petrus, Central Java Mennonite Church, Indonesia Contact
Pia Rierson, AustYM, Working Group Member
Melanie Siaw, Malaysia Contact
Debbie Wood, PYM, Working Group Member
Deb Wood, NYYM, Working Group Member
Rosie Remmerswaal, Aotearoa/NZ Contact

Toward Right Relationship with Native Peoples

Co-Directors: Paula Palmer and Jerilyn DeCoteau (Turtle Mountain Chippewa)
Tech Team Coordinators: Kody Hersh, Sandra Laursen
Data Coordinator: Oliver Grin
Advisory Committee: Stephen McNeill, Tom Martin
10 Native American Workshop Facilitators and Tech Team Members
60 Non-Native Workshop Facilitators and Tech Team Members

Yearly Meeting Representatives

Australia YM, Jane Drexler
Baltimore YM, Richard Thayer, Bob Rhudy
Intermountain YM, Tom Martin
Iowa YM (Conservative), Peter Clay
New England YM, Nancy Shippen, Minga Claggett-Borne
New York YM, Shirley Way, David Fletcher
North Pacific YM, Ann Dusseau, Steven Aldrich, Kat Northup
Northern YM, John Skinner, Janet Anderson
Pacific YM, Gay Howard, Stephen McNeil
Philadelphia YM, Clarkson Palmer, Roy Zatcoff, Debbie Wood
South Central YM, Shelley Cotten, Val Liveoak
Southeastern YM, Cecilia Yocum
Southern Appalachian YM & Association, Jack Willis